آموزش عالی » آموزش عمومی » مطالعات آموزشی » مقالات
کد خبر : 822
چهارشنبه - ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵
بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت روز دانشجو

حمایت قاطعانۀ معلمان از مطالبات دانشجویان

| شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران |

شانزده آذر سالگرد جان باختن دانشجویان مبارز در دفاع از کیان دانشگاه در سال ۱۳۳۲ است. روزی که خون قندچی، شریعت رضوی و بزرگ‌نیا بر سنگفرش‌های دانشگاه تهران جاری شد تا آرمان آزادی‌طلبی، عدالت‌خواهی، استقلال و مبارزه با ظلم به محاق نرود. روزی تاریخی و تاریخ‌ساز که تا به امروز برای پویندگان راه آزادی و برابری انگیزه‌بخش بوده است و به نام روز دانشجو در تاریخ ایران ثبت شده است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران این روز را به تمام دانشجویان، به‌خصوص فعالان جنبش دانشجویی در شوراهای صنفی دانشجویان و تشکل‌های مستقل و پیشرو تبریک می‌گوید و از مطالبات بر حق و قانونی ۳۲ تشکل صنفی در اعتراض به وضعیت اسفناک صنفی و آموزشی حمایت می‌کند.

همانطور که در بیانیۀ مشترک تشکل‌های صنفی دانشجویی آمده است، امروزه دانشجویان کشور با مشکلاتی مانند کاهش ظرفیت‌های تحصیل در رشته‌های روزانه، واگذاری فضاهای آموزشی و دانشگاهی به بخش خصوصی، عدم ارائۀ خدمات دولتی در زمینۀ تغذیه و اسکان و حمل‌ونقل دانشجویان، ادامۀ سیاست‌های تبعیض جنسیتی و… روبرو هستند و طرح استثماری «کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی» آیندۀ شغلی و کاری دانشجویان را تهدید می‌کند، مشکلاتی که ریشه در برنامه‌های پولی‌سازی و خصوصی‌سازی خدمات اجتماعی، به‌خصوص خدمات آموزش دارد؛ برنامه‌هایی که در دولت‌های گذشته و دولت فعلی به صورت راهبردی دنبال شده است و نتیجۀ آن محرومیت گستردۀ اکثریت نابرخوردار جامعه از خدمات آموزشی با کیفیت، عادلانه و رایگان است. این تبعیض‌ها تنها به حوزۀ آموزش عالی محدود نمی‌گردد و مدتی است که این سیاست‌ها و برنامه‌ها آموزش عمومی را هدف گرفته‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بسیاری از خواسته‌های تشکل‌های صنفی دانشجویان را همسو با مطالبات بر حق خود می‌داند و تلاش‌های متحدانۀ دانشجویان از جمله دختران دانشجو را ارج می‌نهد. این مطالبات، همان مطالباتی است که جنبش معلمان ایران طی پانزده سال گذشته برای تحقق آن هزینه‌های فراوانی پرداخت نموده است و همچنان بر تحقق این مطالبات پافشاری و تأکید دارد.

اما فراتر از مشکلات عموم دانشجویان، فعالان دانشجویی، به‌خصوص فعالان صنفی و مستقل با مشکلات خاصی روبرو هستند. عدم صدور مجوز برای تشکل‌های مستقل، پاسخ امنیتی به مطالبات صنفی و تهدید و ارعاب فعالان دانشجویی و عدم بازگشت دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل از جمله مشکلاتی است که با رویکرد امنیتی دولت سد راه تشکل‌یابی مستقل و فعالیت آزادنۀ دانشجویان است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بسیاری از خواسته‌های تشکل‌های صنفی دانشجویان مانند حق برخورداری از آموزش باکیفیت و رایگان برای همه، حق تشکل‌یابی مستقل و تضمین امنیت فعالان صنفی و توقف روند کالایی‌سازی آموزش را همسو با مطالبات بر حق خود می‌داند و تلاش‌های متحدانۀ دانشجویان از جمله دختران دانشجو را ارج می‌نهد. این مطالبات، همان مطالباتی است که جنبش معلمان ایران طی پانزده سال گذشته برای تحقق آن هزینه‌های فراوانی پرداخت نموده است و همچنان بر تحقق این مطالبات پافشاری و تأکید دارد.

در پایان از مواضع اصولی و انسانی شوراهای صنفی دانشجویان در دفاع از حقوق دانش‌آموزان و معلمان و فعالان صنفی معلمان تقدیر و تشکر می‌کنیم و معتقدیم تنها در سایۀ اتحاد و همبستگی جمعی حول تشکل‌های مستقل می‌توان بر مشکلات پیش‌ِ رو غلبه نمود. در همین راستا از مطالبۀ راهبردی شوراهای صنفی دانشجویی برای ایجاد و اخذ مجوز «اتحادیه شوراهای صنفی دانشجویان کشور» قاطعانه حمایت می‌کنیم.

۱۵ آذر ۱۳۹۶